רשימת מרכזים

מרכז זה מכירה פומבית של לקבלת הצעות על הרכישה או אספקה של מוצר או עבודה מסויימת, למשל פרוייקט הקמת בניין מגורים, פותחים מכרז וכמה בעלי מקצוע נותנים הצעת מחיר ומי שנותן את ההצעה הטובה ביותר מקבל את זכות הראשונים על המכרז.

מטרת המכרז יש 2 עקרונות עיקריים:

אינטרטס של הציבור – כדי להבטיח שיווניות של מתן סיכוי שווה לכל אדם לזכות במרכז וכן להבטיח ממשלה תקינה ומבטיחה לכולם.

אינטרס עסקי – לקבל את השירות הטוב ביותר במחיר הטוב ביותר, כן בעצם הוא מציע תחרות בין כל בעלי המקצוע הרלוונטי. בנוסף פעמיים רבות הכסף הוא של הציבור ולכן המדינה מחויבת לא "לבזבז" סתם את כספי הציבור ולכן מגיע לנו את ההצעה הטובה ביותר.


ריהוט של דירה

סוגי מכרזים –
ברוב המרכזים כדי להציע את עצמך כמעומד עליך לתת קבלות שאכן אתה יודע ועשית את המכרז המדובר, יש מקרים שבהם המחיר קבוע מראש ואז קבלת החלטה בעיקר לפי נסיון ומוניטין.
אך יש מקרים שהמרכז מתחיל מנקודה מסויימת והוא אכן יכול לעלות ולרדת.

פטור מקיום מכרז-
תקנות חובת המכרזים, התשנ"ג-1993 מסדירות את אופן עריכת המכרז וקובעות כשלושים מקרים שבהם יינתן פטור מחובת מכרז. התקנות קובעות כי על גוף ציבורי מוטלת החובה לבחון אפשרות לערוך מכרז גם במקרים שבהם יש פטור מעריכתו.

סעיף 197 של פקודת העיריות מחייב רשויות מקומיות לקיים מכרז פומבי לרכישת שירותים ומוצרים למעט במקרים מיוחדים בהם ניתן פטור.


אחד מהמקרים המיוחדים הוא כאשר יש רק ספק יחיד בישראל המסוגל לספק את המוצר או השירות. השופט חנן מלצר הביע חשש "לשימוש נפוץ ובלתי הולם בפטור "ספק יחיד" כדי לעקוף את החובה לערוך מכרז פומבי כנדרש בחוק", כאשר המוצר הרצוי מוגדר באופן צר מידי כדי שרק ספק אחד יוכל לספקו. השופט מלצר קבע כי בכל מקרה בו יש ספק האם אכן מדובר בספק יחיד יש לקיים מכרז פומבי.

מכרז תפור –
מכרז שפועל לפי טובת הנאה ובעצם המכרז מכור או ידוע מראש מי יזכה במכרז, פעמיים רבות יכול להיות ניגוד עניינים ולכן המכרז יכול להפסל.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

להתעייצות עם מומחה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *